josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

These are specific proteins that help fight infection. Specialized white blood cells manufacture these to help protect the body against disease.antibodies fever
Solve the system graphically 2x + 3y = 6 x + y = 4
2x + 3y = -14 y = 6x + 22
solve for z z/12 equals 4/5
Conjugate the present tense of estudiar. I study, you study, etc. Note: the words yo, tú, él, etc. are implied and are not needed as part of the answer. yo a0
What is 4 5/6 - 2 1/6
A recent survey 55% of pet owners have more than one pet. if they were 620 pet owner surveyed which proportion can be used to find the number on more than one p
What is the meaning of the quote, "One of the secrets of life is that all that is really worth the doing is what we do for others," by Lewis Carroll?
the 4 main factors the determine the rate of weathering are....
Which of the following statements are never true? Select all that apply. Three points are coplanar Two planes meet in exactly one point Opposite rays form a