AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What are some differences between gay men and lesbians?
Ms. Young ate 4 donut holes and Mrs. Hatch ate 25% more than that. How many donut holes did Mrs. Hatch eat?
how much large gravel is needed to cover 290 meters if the large gravel is 29.62 tons per meter
a sentence explaining the significants of the word stock
The AIDA approach includes? 1) Attention 2) Interest 3) Desire and action 4) All of the above
day of the builders:would you done the same thing if you were the narrator?
curtis needs 3 L of purple paint. Ratio of red to blue paint is 3:2. find the amt of red and blue paint he needs
Finland briefly had a King in 1918. From which country's royal family was he taken?
Mr. and Mrs. Doran have a genetic history such that the probability that a child being born to them with a certain trait is 0.83. If they have four children, wh
The police arrested the man. His wife work in my office. ( change into one sentence with a relative clause)​