lorraine1999 lorraine1999
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 03-07-2018
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link
XSadness
XSadness XSadness
  • 03-07-2018
Hello.

The answer is $1.57

You would have to divide 2.10 by half to get 1.57.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

which of the following describes the relationship between the torah and the old testament
Radwyn Horticulture is a company which focuses upon selling saplings. The company can grow a sapling for $15.45, and can sell that sapling for $36.50. There are
Which colonial governments reserved many prominent leadership positions for Catholic Church leaders?
PLEASE HELP WILL REWARD BRAINLIEST
Which of the following is not a convergent boundary?? A. Continental-continental B. Continental-volcanic C. Oceanic-continental D. Oceanic-oceanic
Can someone please help me! And explain
If John weighs 145 pounds, what is his Basal Metabolic Rate?
help me please and explain
compare and contrast the traits and growth patterns of oppertunistic versus equilibrium populations. provide examples
Arrange this 11 Scrambled words; L T O I S L E N G A V Clue: 1: If u love someone, you'll promise him/her this word..... Send me the answer....