samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

PPLEASE HELP FAST The social welfare department of town conducted a survey to know the number of illiterate males and females in the town. The results are given
A recipe for lemon bars uses 1 sticks of butter. Ben wants to make 4 batches. How many sticks of butter does Ben need to make 4 batches of lemon bars?
Choose the correct name for the polygon. VRUST SRVUT SRTUV RSVUT
Hay un problema con ________ y no puede escribir. * el teclado la pantalla el lápiz
Juan family hang their clothes outside to dry, if they use the dryer, there $400 monthly bill will increase by % wich means it will cost $700
Madame Vidal, Je voudrais _____ presenter a ma copine. 1 - vous 2 - te 3 - la
how did colonization impact the foods produced in honduras​
The highest common factor of 10 and 18
how to write {1,2,3,4,5} as a set of ordered pairs.​
Which type of reproduction provides organisms with the following advantages? Desirable traits can be selectively bred for in a population of organisms. More gen