reagancunningham2004 reagancunningham2004
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24

Respuesta :

fiedlerca
fiedlerca fiedlerca
  • 02-11-2018

12 lbs

Since 3 lbs cost $6, and you want to find how many lbs can be bought with $24, 24/6 is 4, so you multiply 3 by 4 and get 12

Answer Link
ptrlvn01 ptrlvn01
  • 02-11-2018

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24 =12

$2 pound

Answer Link

Otras preguntas

According to the article, what did Plato and Aristotle have in common? •Both lived in the Roman Republic. •Both believed that philosopher-kings were the best
differentiate between formal and social demography with Four Points​
The fall of Alexander the Great Empire can be mostly attributed to what reasons
Point M is the midpoint of segment AC. Point M is located at (25.5, 60.1), and point C is located at (18.3, 72.5). M (25.5, 60.1) C (18.R 72.5) Find the locatio
b)Identify, based on your reading, ONE specific example about the impact of the canal system on communication that could have led the author to conclude that th
how can I prepare myself for success ​
What point he plot to show how far he runs in 8 minutes and 12 minutes?​
Find the product of -3/5 • -1.5.
Least to greatest is the same as ascending order or descending order?
6. (CG2b) Locke and Hobbes would most likely agree that a. the state developed out of the social contract b. those of royal birth have the right to rule other p