micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

how did you get these figures?
The area (in square inches) of a rectangle is given by the polynomial function A(y)=y^2+7y+12. If the length of the rectangle is (y+3) inches, what is the width
How did the Spanish government respond to the decline of the native population between 1519 and 1605
HELP ASSAP WITH THIS QUESTION
What are the three grievances Texas has against Mexico?
Ruthie wants to construct a line that passes through point P and is perpendicular to AB. What should Ruthie do first? A) measure the length of segment AB with h
Select the correct word in each phrase: You have one pair of jeans and you just destroyed them. I want / need a new pair of jeans. I want / need a fancy pa
PLEASE ANSWER ONLY IF U ARE RIGHT ILL GIVE BRAINLIEST A THANKS AND 5 STARS TO U!
Why does Thomas Jefferson focus more on King George than Parliament and the British people in the Declaration of Independence?
Which number is four thousand times larger than 1.1 x 10^3 ? A) 1.1 x 106 B) 1.1 x 107 C) 4.4 x 106 D) 4.4 x 107