stephgmstone818 stephgmstone818
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

Betty bought six bags of rice when a total of 30 pounds what is the rate of the number of bags to pounds

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 12-01-2019

Answer:

5 pounds per bag simplified from 30 pounds per 6 bags

Step-by-step explanation:

6 bags of rice is 30 pounds. This means 30 pounds per 6 bags which simplifies to 5 pounds per 1 bag.

Answer Link
SenpaiTrill
SenpaiTrill SenpaiTrill
  • 12-01-2019

Hello there,

Betty bought six bags of rice when a total of 30 pounds what is the rate of the number of bags to pounds

Answer: 1 bag 5 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
When artists are censored it usually stops them from producing any further work
please help me asap thank you!!
12. What element is this? How do you know?For question #13, use the following picture:​
1. Who was old Silenous and why might he have “lost his way”?
Which is the better buy? A. 2-quart carton of chocolate milk for $2.32 B. 2-pint carton of chocolate milk for $2.08
Choose a landmark that was built in the last 250 years, such as Mount Rushmore, the Eiffel Tower, or the Statue of Liberty. How does this landmark represent our
18. What's developed as a result of the electron transport chain? A. Membrane potential B. Proton gradient C. Phospholipid bilayer D. New cells
What is digital technology
A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per cup?