lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular garden covers 120 yd^2. The length is 3yd longer than the width. Find the length and width. Round answer to nearest tenth of a yard
Fertilizer is sold in bags labeled with three numbers that indicate the amount of nitrogen (N), phosphoric acid (P2O5), and potash (K2O) present. A bag of Vigo
Write a complete program that declares an integer variable, reads a value from the keyboard into that variable, and writes to standard output the variable's
7. Which of the following was something the colonists did to oppose the Stamp Act? Furge Native Americans to attack British troops in Boston G capture British c
esperanza rising why were people getting on trains back to mexico?
If a heterozygous plant is allowed to self-pollinate, what proportion of the offspring will also be heterozygous?
5x-4y-6z = -3 X-3y+z=-1 -3x-6y+7z=1
Smoking, child abuse, and family violence are all examples of behavior that have been Select one: a. defined downward. b. viewed always as depraved. c. redefine
John bought 4 lb of hot dogs for his Pantry how many ounces of hot dogs did John buy​
Is 3 < 3/2 correct answer for this sum