Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

Stem-and-Leaf Plots question: How many swimmers were younger then 30 Stem -- Leaf 0 1-- 1 2-- 3,9 3 --
How do I write 4.76325 as a fraction?
why is water so important in metabolism
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
What phylum has animals with soft bodies, and most of them have shell-like coverings?
How do I graph f(x)= -cos(x-pi)?
What fraction is closest to 3/4? 2/3 3/5 7/10 13/20 Show your working please
results of 1+2+3+....+99+100+99+...+3+2+1 is.....
can someone help me with number 25
solve for 3x+9=44-2x