madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help me? I need an exact answer, please no guesses. Thanks in advance
Five more than twice the square root of four
A. In​ June, we will have been married for eighteen months.   B. In​ June, we will been married for eighteen months. C. In June we is married for eighteen mont
Slope=4 contains (-4,-2)
Write the phrases in the plural
Which set of ordered pairs in the form of (x,y) does not represent a function of x? {(-1,2), (3,-2),(0,1),(5,2} {(-1,-2),(3,2),(-2,2),(0,2)} {(-1,2),(3,-2),(0,1
evaluate the expressio -6(-5)+12
At which meeting was Georgia not represented? (a) provincial congress (b) First Continental Congress (c) Second Continental Congress (d) Council of Safty
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!! I CANNOT RETAKE THIS!!! During the winter of 1777-1778 Washington and the Continental Army were encamped at Val
4xy + 9x + 24y + 54 please help!!!