jasminewalker4319 jasminewalker4319
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery can make 30 donuts every 15 minutes. What is the unit rate at which the bakery makes donuts?

Respuesta :

caseydunn81 caseydunn81
  • 05-04-2019

Answer:

Your answer is 2/1. 2 donuts every minute.

Step-by-step explanation: The rate you are given is 30 donuts every 30 minutes. This equals 30/15.

To make a unit rate, you must make the fraction have a ratio of x/1. You can simply do this by dividing and/or simplifying the equation 30/15.

Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?
Can someone help me out with this question fast!?!?!
Assume the AC generator produce the signal voltage as two sine waves where v = C sin (50 +90)t use compound angle identities to combine individual sine waves in
5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
d Bula drives to work and back every day. One way, the trip is fifty miles. How many miles does she drive in five days?
Fahrenheit 451 Question
Determine which set of side measurements could be used to form a right triangle. 3, 11, 20 5, 9, 17 6, 7, 8 6, 8, 10
what is 6,389 divided by 27
It costs $2.50 to rent bowling shoes. Each game costs $2.25. You have $9.25. Write and solve an equation to find out how many games you can bowl.