madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

How do I do this ?????
Which of the following BEST describes a process by which metamorphic rock becomes igneous rock? weathering into sediments, then eroding compacting under pressur
Mr. Easmon drew triangle​ JKL, with a height of 18 inches and a base of 18 ​inches, and triangle​ XYZ, with a height of 16 inches and a base of 20 inches. Which
5. a) How are rural farming communities negatively affected by climate change?​
articles about feminism help asap
A teacher buys 5 boxes of red folders with 36 folders in each box 6 boxes of blue folders with 32 folders in each box Which number is closest to the total numbe
How did abolitionists view slavery?
Please help me answer these questions!
I WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE ANSWER CORRECTLY Mr. and Mrs. Bailey hope to send their son to college in eleven years. How much money should they invest now at a
Find the value of x and y in the parallelogram below.