bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?

Respuesta :

LunarRose3
LunarRose3 LunarRose3
  • 03-06-2019

Answer:

$2.59 per pound of bark.

Step-by-step explanation:

Convert 3 tons to pound

1 ton = 2,000 pounds.

3 x 2,000 = 6,000

Now divide the $ and the pounds to find the $ per pound rate

6,000 ÷ 15,540 = 2.59

$2.59

Answer Link

Otras preguntas

spade realty sold lots for $23240 per hectare . what is total sales values if the lots in hectare were 2,3,4 ?
the answer is 20/13 you can simplify the answer.
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
change -23/20 into a deciamal
Something times 3=-180
Any gïrls here free to talk
Any gïrls here free to talk
Write 0.65% as a fraction in simplest form.
Mikaela purchased a paddleboard originally priced at $899. If all merchandise was on sa spent on the paddleboard? $385.67 $424.78 $578.51 $604.58
Something times 3=-180