bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

How do I solve 5x^2-5x-30=0 ?
The table shows exam scores of students who watched a certain number of hours of television per week: Hours of TV 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Exam Score 98 96 95 94 90
why is heritability important for both natural and artificial selection?
Do you think African Americans would have been eager to fight for the United States during the Spanish American War? Why or why not?
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
A helicopter rose vertically 300m and then flew west 400m. how far was the helicopter from it starting point?
Which of the following was not a contributing factor in the Spanish defeat of the Aztec and Inca? a. The Spanish formed military alliances with enemies of the A
How do you use the guess and check method to solve mathematical sentences
The measurement of one angle of a right triangle is 61 What is the measurement of the missing angle?
Large trucks have 18 wheels. Vans have 4 wheels. Miguel sat at the window at the truck stop and counted 84 vehicles in the parking lot. He figured out that ther