mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

During a lecture dr. harrison speaks against all research that focuses on wishes, feelings, and the unconscious mind. it is most likely that dr. harrison adhere
Brainiest To Best Answer: If a student took lower intensive classes or just one and later by 11th grade was taking all AP classes (and acing them) and scored ve
Each element in a given compound comprises a fixed percent by
The absolute value of 4-7i to the square root of
What happened about 70 years after Justinians death
Which of the following concepts does the image above best illustrate? A. City growth is cyclical, and cities with resources continue to grow. B. Although resour
for geometric sequence below, determine the explicit formula. be sure to enter your answer as a formula of the form a_n= a_1(r)^(n-1) with the correct a_1 and r
How can citizens contribute to a democratic society
the speed of lightin a vacuum is 2.998 x 10^8 m/s. what is its speed in kilometters per hour?
Unit rate for 490 in 3 1/2 hour