bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What builds proteins in a cell?
11 times 4 and 1 3rds
express each number in fraction form before finding the inverse:7,10,1 3/4,
The point (3,7) is reflected in the y axis. What are the coordinates of the transformed point?
what is the main functions of lipids?
how many thirds in 5
Why do you think the governments of the United States and other countries encouraged people on the home front to organized programs for such activities as scrap
When 8.00x10^22 molecules of ammonia react with 7.00x10^22 molecules of oxygen according to the chemical equation shown below, how many grams of nitrogen gas ar
why did some people treat native americans so badly?
Stem-and-Leaf Plots question: How many swimmers were younger then 30 Stem -- Leaf 0 1-- 1 2-- 3,9 3 --