gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

3. I am working on my recital piece today. A. present progressive form B. past progressive form C. future progressive form D. present perfect progressive form
Why is John D. Rockefeller famous? A. He started as a low-paid iron worker in a mill and eventually became the founder of U.S. Steel Corporation. B. He owned se
which kind of relationship would a dog and a tick have
What route did christopher Columbus take
Express the ratio or rate as a fraction in simplest form 35 out of 149
a Norfolk pine is 18 inches tall and grows at a rate of 1.5 feet per year
Why did Mesopotamian farmers set up irrigation systems
10/18=c/4.5 what is c
-2=-6x+1 what is the slope intercept form for this question
Which pair of sentences can be combined using a conjunction? A. Alison meant to call home before she left the party. She forgot. B. Mother can't wait for th