officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

Once there was a food surplus, complexity within early river civilizations increased, as did __________, according to the archaeological record.
Read this passage from "Marie Curie and the Discovery of Radioactivity": To the Austrian mine owners who had sent the pitchblende ore, it was just dirt. After
A student used a DCP solution (standardized to 9.98x10-4M) to analyze a sample of extract from 2.50g of solid food. The titration required 22.49mL of DCP. 87.00
What is the outermost structure that surrounds and supports plant and fungal cells?]
What statement is true regarding flexibility
How many solutions does the nonlinear system of equations graphed below have?
you bought an expensive T-shirt recently but after washing it for the first time, you discovered that it had shrunk. you are very surprised because you followed
15% off of $32.00 please
politically, how was early Sumerian society organized? How did that affect society?
Which ordered pair in the form (x, y) is a solution of this equation? (x 3)y = 14 (11, 1) (7, 2) (5, 2) (3, 2)