Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to x + x + x + 5 + 5, no matter what value is substituted in for x? A) 3x + 5 B) 3x + 7 C) x + 10 D) 3x + 10
What is 8/33 as a decimal?
The __________ nervous system controls body functions that do not require thought.
round 141.999 to the nearest tenth
What was the connection, if any, between Egypt's geography and its achievements?
Which of the following is NOT a valid reason for using credit?
What does 9(3j-6) equal?
Which of the following best defines genomics? A. The study of cellular protein structures B. The study of the genomes of organisms C. A mechanism used in DNA fi
A piece of paper will provide protection from a. alpha radiation. b. beta radiation. c. gamma radiation. d. gamma rays.
What do you wrap your sandwich in? (pun, answer must be from the periodic table)