xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

2/3(3x+1)=5 What Is The Solution
Beginning at sunrise, the temperature rose 2.8 degrees per hour. How long did it take for the temperature to rise a total of 19.18 degrees? 1. 0.682 h 2. 0.6
During photosynthesis, sunlight shining on a plant is absorbed. Through several chemical reactions, the plant produces sugar, a high-energy compound, from simpl
This graph shows the costs of purchasing two types of bird seed mix. Which statement is true? Seed Mix A is more expensive than Seed Mix B. Seed Mix B is more e
A system of inequalities is graphed on the coordinate grid. Which symbol could be written in both circles in order to represent this system algebraically? y x
In which of the following sentences does the writer use the word whisper for a figurative effect instead of a literal one? A. She leaned over and said with a w
Why are plants in the alpine biome typically low growing?
The mass of one cup of water is 0.236 kg you scientific notation to represent the mass of one cup of water
What role did soda play in the anti American sentiment during the Iraq war
What was chaucer's original plan for his masterpiece?