janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

After his electricity went out, Mr. Choi took out two candles. Both were the same length, but the label on candle A said it would burn for 4 hours while the lab
Marlon and Brent are each measuring one of their shoes.their shoes measure 11 inches in all Marlons shoes is 1 inch longer than Brent shoes how long is Brents s
Explain the difference between balanced forces and action and reaction forces.
A rectangular photograph has an area of 13425 in² and a width of 1115 in. What is the length of the photograph? Enter your answer in the box. in.
Which event In India history could be considered a result of the other three
Which on goes where please help!!!
During dna replication, the dna molecules ‘unzips’, or comes apart, allowing access for replication. this process occurs _______________. a. from the middle, u
The scores of adults on an iq test are approximately normal with mean 100 and standard deviation 15. corinne has 118 on such test. she scores higher than what p
What is the opposite of zero
can someone help me with this?