lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

How to calculate angular velocity.
Someone plz help me :(
Dave spent 21 minutes completing a race. He walked 9 minutes and jogged the rest. What is the ratio of time he jogged to time he walked?
The graph below shows the solute concentration inside a paramecium over time. What is happening at the time indicated by the pointer? Water is moving rapidly in
What chemical compounds are in a sunflower?​
Diego can type 140 words in 4 minutes how many words can he type in 1 minute
when did the mughal empire expand the least
What overall insight or theme is revealed in the monkey's paw.
If i initially have a gas with a pressure of 84 kpa and a temperature of 350 c and i heat it an additional 230 degrees, what will the new pressure be? assume th
Two 4 kg blocks hang from a rope that passes over two frictionless pulleys . What is the tension in the horizontal portion of the rope if the blocks are not mov