kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

30 1/4 % in simplest form
solve for yX = 3yPlease answerX = 3y
a law that states that if a series of reactions are combined, the enthalpy change for the reaction is the sum of the enthalpy changes for the individual reactio
This 1970s photograph records. A. a single isolated event in the United States related to gas production B. an explanation for détente, or the cooling period wi
When is a fraction irrational? Select one: a. never b. when it is negative c. when it is improper d. when it's a mixed number
Ralph likes 25 but not 24;400 but not 300;144 but not 145; does he like 10,50,124,200, or 1600
write 0.57 as a fraction
What is the explanation for the fact that most cells are small and have cell membranes with many convolutions?
a neutral atom with 12 protons hasa. 18 electrons.b. 6 electrons.c. 12 electrons.
solve 1x+2y < or equal to 200