chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Katie has x pets. Agatha has twice as many pets as Katie. Isabel has 3 more pets than Katie. Write an expression in terms of x for the number of pets Agatha has
Please help I give 11 pts
I need this answered ASAP!! I have this due by the start of class Monday!! By the end of the summer, Tammy and Keith had mowed the same number of lawns and rake
nutrients that the body cannot manufacture for itself and must obtain from food are called
What methods did the Dutch East India Company use to control trade in Indonesia
You are a chief for an electric utility company. The employees in your section cut down trees, climb poles, and splice wire. You report that of the 128 employee
find the area of the window 24inch by 30inch and convert in to square feet, round the anwser to the second decimal place
Simplify this expression. 20 - [6 - (4 + 2)]
Mr. Tracy has the energy to pick up the plant and carry them to the car because of the chemical energy stored in
HELp i dont get it .