TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

Find the additive and multiplicative inverse of 2/5.
Can someone please help me with these step by step?4p+2p=3p-73n-5=7n+11-3c-12=-5c+c7 (6-2a)=5 (-3a+1)2r-(5-r)=13+2r2 (a-4)=4a-(2a+4)5y+2=1/2 (10y+4)-6a+3=-3 (2a
HURRY I NEED THIS ASAP IN 15MIN TOPS!!! EASY POINTS!!! THE MATCH There never was a time when the world was without fire, but there was a time when men did not k
Answer to this question please?
(7x-3) = (12x-7) solve for x
Sam walks at a rate of 300 ft per minute. How many inches per second does he walk? (1 foot = 12 inches) A = 30 inch per second B = 60 inch per second C = 150 in
what is the denominator of 6/10
To find the quantity chosen by a monopolist, find the point at which marginal revenue equals _____.
3.0345 rounded to the nearest thousandth
Karoline needs to jog 30.5 miles over the next 7 days to train for a race. She plans to jog 4.25 miles each day. Use the drop-down menus to complete the st