Aabed
Aabed Aabed
  • 04-09-2016
  • Mathematics
contestada

Divide $180 in the ratio of 2 : 3 : 4
I don't get please help me

Respuesta :

aleksmik
aleksmik aleksmik
  • 04-09-2016
You add up 2+3+4 which is 9, and then you divide $180/9 = $ 20.
So you know that one part is $20
Now you times $20 x 2
$20 x 3
And $20 x 4
Lastly you get the ratio :
$40 : $60 : $80
Answer Link

Otras preguntas

Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
explain why a triple bond between two nitrogen atoms is stronger than a double bond between two oxygen atoms
At a recent party, it cost $9.50 for refreshments for 10 guests. At this rate, how much would it cost to have refreshments for 80 guests?
Which of the following body systems work together to remove the waste products of cellular respiration from cells. A. The digestive and respiratory systems B.
How will the use of the concept of algebra help in maintaining peace ang harmony in the real world
Tammy has a rope that is 17.549 long..What is 17.549 rounded to the nearest hundredths...Pls answer this..Thank you...
What was the connection if any between Egypt geography and its achievements?
John's age is 4 more than 3 time Mike's age. If their sum is 20, how old are Mike and John?
what is scientific concensus?
491,852 people went to the water park in the month of July . Round this number to the nearest hundred thousand to estimate how many people went to the park . Us