meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

karen is making two displays. One display has 57 red mugs. The other display has 76 sports mugs. The rows of each display must have the same number of mugs. Wha
What is 825 divided by 7
Which one of the following sentences uses the comma or commas correctly? A. Giving it their best none of the swimmers broke, John Gore’s, record. B. Johnson
which helps in counting the age of a tree? A) Rings seen in the stem B) Height of the tree C) Width of a tree
What is 825 divided by 7
How do you solve the equation n+4=6/3
There are several types of tissues found in plants. Two examples are ________ tissue and _______ tissue
Craig just finished reading 120 pages of his history assignment if the assignment is 125 pages what percent has Craig read so far?
In Australia, most cattle ranching is found in
8 less than the product of 5 week