ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

10 POINTS (and no its not 5 and I gave 10 its 10 and I gave 20)In the Northern Hemisphere, winds associated with a high-pressure system blow clockwise toward th
Ensuring democratic control of southern politics Kkk or freedmen’s bureau
CAN SOMEONE PLEASEEEE HELP ME?! I am very confused and need this really bad right now.
The command prompt is currently in the Old_Data folder. Which two commands can you use to create a new folder called Archive?
Jonas claims that the land in this area has not changed since over the time that the first organism was living in the area. Pauline, on the other hand, disagree
What are some constitutional concerns someone might have about the Patriot Act of 2001?
please look at picture attached! i will mark you brainlyest if right!
how do I find out if it's adding, subtracting, or multiplying in these types of questions
“...the city was like a movie playing before her eyes.” What figurative device is used in this guote. If you can answer any plz do !!!!!!!!
What factors affect fossil fuel formation?