laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Find the geometric mean of 9 and 12.
Digestive _______ are proteins that help break down molecules of proteins, carbohydrates, and fats.
Question 9.......................
8. The number of pies sold by the Chipper Bakery is of the number of cookies sold by the Yummy Cookie Company. If both businesses sell 16 more of items, the Chi
Is this sentence simple, compound, or complex in its structure? When we left home, the rain was heavy.
Triangle ADB is similar to Triangle EDC. Find CB.​
Please answer!!! Number 3-6 !!! Use the examples they have at the top to answer! Has to be that method
poema inventado de amor pls para hoy
3. A line passes through the point (3,3) and is parallel to the equation y = -2/3x - 2. What's the equation of the line?
Find p(2) and p(4) for the function p(x) = 6x4 + 4x3 – 3x2 + 8x + 15.