cheeserock17
cheeserock17 cheeserock17
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Manatees eat 112 pounds of food each day. How many pounds of food would the animal consume in August and September?

Respuesta :

melanieespinoco melanieespinoco
  • 02-10-2020

Answer:

6,832 pounds of food

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Who introduced trousers and sportswear for daily use back in 1920s? A. Gabrielle "Coco" Chanel B. Ralph Lauren C. Christian Dior D. DuPont
Lena made $209 for 11 hours of work. At the same rate, how much would she make for 5 hours of work?
Tell your teacher that María is your sister and Raúl is your brother.​
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98 Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18 a Choice A b
Choose all the factors of 12. (Check all that apply.) 1 5 8 7 6 3 12 11 4 2 10 9 plz help me
Which sentence is correct? I Climbed the hill, ran all the way down, and got on her bike. Laughed at the ending and read it again. The fifth graders finished t
-8 \cdot f(0) + 4 \cdot g(-8) =−8⋅f(0)+4⋅g(−8)=
Nothing hard its just science
Please help me as soon as possible
is child ape rrrr legal?