lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

Help me please And I'll do the same
how did increased trade influence the golden age of islam?
Study Island- Rational & Irrational Numbers
may someone help me out with this please.
places with mild climates typically have ______ summers and ________ winters. hot; cold hot; cool warm; cool warm; cold
All of the following may help reduce hypertension and its side effects except: A. limiting sodium intake B. eating lots of low-sodium vegetables and fruits C. e
Motorcyclists need extra space on
He family tree below shows the trait of color blindness. the only unknown is the father in the first generation. what must be true about the father?
which form of carbon in the figure above is the hardest
Find the percent of discount. Round to the nearest tenth. original price $21,240; selling price $15,360