bdawson2009 bdawson2009
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

it cost me $46.80 to fill my 13 gallon gas tank what was the price of gas per gallon

Respuesta :

petionchardon
petionchardon petionchardon
  • 02-11-2020

Answer:

$3.6 each gallon cost 3.6 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Any number that is divisible by 4 is divisible by 8. Find a counter example to show that the conjecture is false
What problem emerged as the population of Great Britain increased?
What do tobacco, cotton, and rice have in common? They were all cash crops. They were all subsistence crops. They were all grown on small farms. They were all g
facts on Jason Scarpace
What did the Social Security Act and the Work Progress Administration have in common regarding employment for young people? They gave younger workers more right
Which was an impact of the Pan-African movement in the 1920s and 1930s? Pan-African conferences allowed African nationalist intellectuals to meet and exchange i
what happens to the diaphragm when a person breath in or inhales
How did the Constitution overcome the weaknesses of the Articles of Confederation?
Why did the North have more capital than the South? The North made more money on its farm produce. The South did not produce any goods to sell in trade. The Sou
A store sells T-shirts $10 each and jeans for $20 a pair. Anna spends $150 for T-shirts and jeans. she buys x T-shirts and y pairs of jeans. what is the equatio