ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best compares the use of imagery and color in the poem and artwork to portray the woman? Her hair is black with hints of red, the color of seaw
Based on the cause-and-effect relationship in this sentence, what is the meaning of the word revert? The brownies Kali made using a new recipe were too dry, so
can someone help with my math homework
A blueberry plant produces about 26 blueberries per day. If the farmer picked 472 blueberries, how many days did the plants produce blueberries?
Which image (A’ B’ C’ D’) of ABCD cannot he produced using only reflections ?
2 1/2 divided by 3 1/3 = s divided by 4 1/4 . What is s?
If using the method of completing the square to solve the quadratic equation x 2 + 16 x + 24 = 0 x 2 +16x+24=0, which number would have to be added to "compl
To celebrate Black History Month, we will be learning about the lives of some African Americans. Your assignment is to find biographical (life story) informatio
1.)solve for z. -52=-4z 2.)solve for p 9/2.3=9.2 3.)solve for y. -1.17y=5.85 4.)solve for x. 3x/8=6
If cos(θ)=2853 with θin Q IV, what is sin(θ)?