abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which Supreme Court decision declared "life without parole" cruel and unusual punishment for juveniles?
A person with a pessimistic explanatory style explains bad events as due to _____ causes.
Which form of advertisement works well for an agent that deals with specialized properties?
Help ppl I’m dying it’s too hard
In Fig .1 2-40,one end of a uniform beam of weight 222N is hinged to a wall ;the other end is sup -ported by a wire that makes angles 6 =30.0with both wall and
Alicia's mother is worried because although Alicia's behavior seems much like that of her peers, Alicia misbehaves relative to the setting she is in. Alicia's m
i have 150 i share one third how much did i share​
One-year-old Sally throws food from her high chair just to see where it lands. According to Piaget's framework, this is an example of a:
Which Venn diagram compares and contrasts Abraham Lincoln and Robert E. Lee after the Civil War ended?
Choose the best answer. ______ began humanist thought and culture with his Transcendentalist philosophy.