tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

(ASAP PICTURE ADDED) What is the simplified form of the following expression?
I need help with both these questions please
Solve the following eqation for x: 6(4x+5)+3=3(x+8)+3. Round to the nearest hundredth
HELP PLZ DUE TM!!!! 20 POINTS!!!
What would be a reasonable estimate for m/6=21
Graph x^2 +y^2=9. What are the lines of symmetry
find the area of a triangle with side lengths of 4 inches, 7 inches, and 10 inches
Assignment 01.11 Estimating Step 1- Read the passage Who was Leonardo da Vinci? Who was Leonardo da Vinci? Leonardo da Vinci trained as a painter during the Re
HELP PLZ DUE TM!!!! 20 POINTS!!!
Emma usually has about $1000 in her account at any given time during the month. She usually visits the ATM twice a week and is interested in banking online opti