Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Whitney contributes 13% of her $70,600 annual salary to her 401(k) plan. What is her pretax income? O A. $71,41.92 O B. $61,422 O C. $49,016 O D. $59,808
since it is a. repeating decimal 14.1 is irrational. True or false statement​
3. In your own words, explain what the valley of ashes symboizes in the novel. the great gatsby
What is the function of the organelle labeled A in the diagram?
Which equation is equivalent to 3=87/h?
I don't understand ​
Use the passage to answer the question. 22. Use sentence 7. (1 point) How today adjective adverb preposition noun
Take the book to your mother. Label the sentence parts.
The length of the rectangle is 3 meters more than the width. The perimeter is 26 meters. Write and solve a system of equations that represent this situation . W
What is 724 times 41,000