aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

What is an imprint experience
3) BRAINLIEST & 10 + POINTS! :)
what are the push and pull factors of immigration?
As lead chemist for a pharmaceutical manufacturing company, you need to inform the purchasing office of a supply order for the next batch of cisplatin, PtCl2(NH
Choose the best estimate for the capacity of a bath tub. A. 5 ml B. 500 ml C. 50 cl D. 500 L
You are working as an intern in a small biotechnology company that is trying to develop genetic engineering approaches to improve the ability of humans to swim
Prompt A. Identify a product or service mentioned that is carbon-intensive, meaning that it uses a lot of carbon to produce. How would carbon taxes impact the
Pro forma income statement Austin Grocers recently reported the following 2016 income statement (in millions of dollars): Sales $700 Operating costs including d
What is the slope of the line plotted below? A. 1 B. -2 C. 2 D.-1
Researchers conducted a study to find out if there is a difference in the use of eReaders by different age groups. Randomly selected participants were divided i