msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

A cylindrical oil tank 8 ft deep holds 350 gallons when filled to capacity. How many gallons remain in the tank when the depth of oil is 5 1/2ft?
Structure for meta dibromobenzene
Select the statement that describes what an ion-selective electrode (ISE) measures. A. ISE measures the pH of a solution. B. ISE measures the concentration of
Rewrite 3x-y=-4 in slope-intercept form
what is 3(x - 7) + 4
why is sun rays harmful​
True or false? Dispositionism refers to the view that our behavior and actions are determined by our immediate environment and surroundings.
Suppose X is a random variable where P(X = x) = 1/6 for x in the set {1, 2, 3, 4, 5, 6}. What is E(X)? A) 3.5 B) 2.5 C) 4.5 D) 1.5
Chromosome 11 is made of over million base pairs. Approximately how many genes are found on chromosome 11? List the genetic disorders found on chromosome 11. D
a store sells paper towels in different size packs. A pack of 6 rolls costs $1.50. A pack of 9 rolls costs $2.70. A pack of 2 rolls costs $0.75. Which pack has