jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

_____________is a complex process that involves noticing, selecting, and organizing information.A. Understanding B. Sensemaking C. Perceiving D. Validating
What is the best summary of the Prophet's perspective on giving? A) both the rich and the poor should give of themselves B) giving is only important under cert
Which of the following is the graph of y=sqr root -x-3
The ugly words settled in Mr. Shiftlet’s head like a group of buzzards in the top of a tree. How does the simile in the sentence develop the Southern gothic cha
7a-3=3-2a(If there is no solution, type in "no solution") a= Answer
DNA is a macromolecule called nucleic acid (a polymer). What is the monomer (subunit; one part) of DNA called?
Write a program that takes in a line of text as input, and outputs that line of text in reverse. The program repeats, ending when the user enters "Quit", "quit"
Three more than twice k is thirteen write the equation
Please help with number 7
Match each subject or phrase with its correct verb and rest of the sentence. Term: -Eres Agustín y -Yésica y yo -usted -soy Jaun y Definition: -lleva una camisa