M00n
M00n M00n
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus

Respuesta :

LaLeLaLe
LaLeLaLe LaLeLaLe
  • 02-11-2016
Would it be half of 36
Answer Link
Dexterous
Dexterous Dexterous
  • 02-11-2016
$18 per controller; $36 divided by 2= $18
Answer Link

Otras preguntas

Describe how excavations are done.
what is the difference between a square root and dividing by 2?
Every Methane molecule looks different. True or false?please use vocabulary that i can understand
Evaluate each expression. y ÷ 5 + 1 + x ÷ 6; use x = 6, and y = 5
alan has 12 books, vadim has 18 books. What is the ratio of the number of books they have altogether to the number of books Vadim has
The net external force on the propeller of a 3.32 kg model airplane is 23 N forward. What is the acceleration of the airplane?
Jenna has been telling her friends about how successful she was at losing 10 pounds by using a dietary supplement she purchased at a health food store. This is
How do you find the mass of an element or compound?
What are the four principal services provided by S/MIME?
Solve the inequality and write your answer in interval notation. 18 + 22 > 162 + 12