Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Ms. Grange bought 7 pounds of bird seed for the total cost of $5.25. What is the cost per pound?

Respuesta :

dmiran02
dmiran02 dmiran02
  • 03-11-2016
.75 per pound. You just have to divide $5.25 by the number of pounds which is seven so $5.25 divided by seven equals .75
Answer Link
jossy14
jossy14 jossy14
  • 03-11-2016
you divide 5.25 by 7 which is 0.75
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP FOR BRAINLIEST! ;)
The least common denominator of 9/10,3/8 and 1/5 is?
explain what will happen to a person who lacks of hormone thyroxine in the body​
molly school is selling tickets to the fall musical. on the first day of the ticket sales the school sold 13 adults tickets and 14 child tickets for the total o
What is 6y-5x=11 in slope intercept form
The first president
Check which words are misspelled
Whats the radius of a circle whose equation is x^2+y^2=16
How many arrangements can be made out of the letters of the word 'ENGINEERING' [order is not important] + [without repetition of letters]
x^2 + 18x + c= 25 + c