tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Question 6 (1 point) Saved The heroic journey puts complex characters at the focus of the story because Question 6 options: Complex characters are more attract
What are the cons of Panama Canal
What principles of religious liberty are found in the Establishment and Free Exercise clauses of the First Amendment?
Did you hear that Oxygen is going out with Magnesium?
describes two ways in which geography and climate affect the people of the Indian subcontinent
I will mark as the brainliest answer
Which statement best describes how James Cross Giblin creates the characters in his book
write the equation of a vertical line that passes through 2, 7
An element a combines with fluorine to form an ionic compound having the formula af3. what is the formula of the ionic compound formed between iodine and a?
Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy