il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

5 solution measures of brain drain​
20. What intermolecular forces would affect the interactions of water molecules? Explain why.
Calculate the average atomic mass for element X. (Please HELP)
Please help me w the answer
if 3/4 of a number is added to 5/4 it gives the same result as taking 7/8 of the number from 20 ⅓. Find the number​
How did Jim Crow function as a mechanism of racialized social control?
vector A has a magnitude of 8 unit make an angle of 45° with posetive x axis vector B also has the same magnitude of 8 unit along negative x axis find the magni
Please explain I'll give brainliest!!!! What is Environmental Socialization and how does it affect a person.
Cybill's manager wanted her to design the new ad campaign for the firm's new product. She was given all the necessary resources to complete the task. Cybill und
I really need help with this thank you​