Joshua326
Joshua326 Joshua326
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-cup container of laundry detergent costs $13.60. What is the price per quart?

Respuesta :

mj3mar
mj3mar mj3mar
  • 02-05-2021

Answer:

$0.21

Step-by-step explanation:

So, first let's find the cost of a single cup.

16/13.60 = 1/0.85

Now, we know that each cup is approximately $0.85. Next, we must convert cups into quarts. 1 cup = 0.25 quarts.

1/0.85 = 0.25/0.21

Answer Link

Otras preguntas

What can government do to reduce unemployment?
a number equivalent to 63.24
Where does the name "Black Hole" get it's name?
Comprehend how development of life-long positive nutrition and wellness behaviors occur.
1. Describe one major difference in human behavior before and after the Agricultural Revolution, 10,000 years ago
A father is four times as old as his daughter. In 18 years he will be two times as old as she. How old is the daughter now?
Bryson buys a bag of 64 plastic miniature dinosaurs . could he distribute them equally into six storage containers and not have any left over?explain .
MATH HELP ASAP PLEASE
is 1/3 bigger than 5/6
Write in powers of 10 notation: 3 trillion; five-thousandths; 730,000,000,000,000; 0.000000000082.