TheRipper TheRipper
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 2.5 pounds of cheese is $6.50 what is the cost for 1 pound of cheese?

Respuesta :

xman7373
xman7373 xman7373
  • 01-12-2016
Let's make this word problem an equation.
x represents price for one pound of cheese.
2.5x=6.5
/2.5  /2.5
x= 2.6
It costs $2.60 for one pound of cheese.
Answer Link

Otras preguntas

please help asap will mark brainliest
What’s the answers pls
Elena saw that a local store was having a 50% off everything storewide sale. She had a coupon for 50% off the final price of any item at that store, and the cou
HOW MANY TIMES DOES 9 DIRECTLY PRECEDE 2 IN THIS SEQUENCE: 12909296292629
Using the graph above, identify the constant of proportionality between the number of shirts and how much they cost? Hint: simplify your answer A. K=80 B. K=20
and they are Works derived from the mind are referred to as protected by O A. copyright; intellectual property OB. intellectual property; copyright O C. literat
Which of the following expressions represents “5 less than 3 times the number m”? • 3m- 5 • 5m- 3 • 5-3m • 3-5m
Which of the following is not true about communisim? 1. it was outlined by Karl Marx in the famous text "Communist Manifesto". 2. It has a weak central governme
find the rate of change /slope between its ordered pairs (-5,13) and (1,1)(-5,14)and (12,-21)(1,1)and(12,-21)​
Which of these contribute to the reduction in the population of harvested organisms? a) harvesters b) government c) scientific research d) all of the above