krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

the surveyor probe left on the moon in 1966 has a mass of 270 kg. whats the force of the moons gravity on the probe?
Why is "I will get better at chess" not an ideal goal? Group of answer choices A) It would take too long B) It isn't possible C) It isn't specific D) No one pla
How does the information in the secondary source above give you a fuller picture of bacon’s rebellion than the primary source you read first?
the surveyor probe left on the moon in 1966 has a mass of 270 kg. whats the force of the moons gravity on the probe?
The ionization energy trend on the periodic table is highest to the (left/right) and upper corner ______________
Choisissez : à la, au, à l’, aux. 1. Les enfants aiment aller ______ jardin public. 2. Je visite une ville. Je vais ______ hôtel. 3. Nous aimons visiter les mo
(NH4)2S is a strong electrolyte. Determine the concentration of each of the individual ions in a 0.300 M (NH4)2S solution.
Write the equation in standard form for the circle passing through (– 5,10) centered at the origin
The kid cooks a meal for himself and the Tramp. What does he make? Sausages and beans. Pancakes. Chicken. Soup.
This Venn diagram shows the pizza topping preferences for 9 students. Petal Owen LIKES PEPPERONI Joe Kalie Noah Let event A = Student likes pepperoni. Let event