duck3e0llaPoul duck3e0llaPoul
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

Tubes of oil paint can be bought in sets of 5 for 13.75 or bought sepretly for the unit price. what would be the price of two tubes of this oil paint

Respuesta :

morena85 morena85
  • 03-12-2016
first divide 13.75 by 5 to find the individual price = $2.75
Now add 2.75+2.75 and that is your answer
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the electron configuration of an electrically neutral atom of argon (Ar)? (a) 1s² 2s² 2p5 (b) 1s² 3d¹⁰ 4f⁷ (c) 1s² 2s² 2p⁶ 3s² 3s⁶ (d)
A furniture company currently produces 7500 chairs per month if production decreases 5% find the amount of decreases and the new number of chairs produced each
Which tools collect images during space exploration? Check all that apply. rovers orbiters satellites space shuttles space stations
Los profesores _______ (sacar) un
how do you work out this problem?3x+15=66
How did the case United States v.E. C. Knight weaken the Sherman antitrust act?
Which of the following functions is represented by the graph
After the eruption of Mount St. Helen’s, what lesson did biological legacies teach, and astonished, scientists?
What does it mean to multiply fractions?
2x + 2y =6. 5x + 2y =4. Which of the following equations could be the result of multiplication and addiction to eliminate a variable in the system of equations?