Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

Which point is on the graph of f(x) = 5"?
You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $2.99 or in a 15-ounce bottle for $11.89
which factor contrubuted to abraham lincolns issuing the emancipation promlamation
How could the spread of AIDS in Africa affect the economies of that continent? A reduction in imports and a rise in exports A rise in the number and productivit
A plane traveled to Athens and back
Parul attempted to solve an inequality but made one or more errors. Her work and the graph she drew are shown below.
Fill in the blanks. Conjuguez ces Verbes en gras au present
"The jackalope is a mythical animal of North American folklore (a so-called fearsome critter) described as a jackrabbit with antelope horns. The word "jackalop
The phenotype of an organism occurs only in dominant pure organisms. represents its genetic composition. cannot be seen. reflects all the traits that are actual
CHICA Y CHICO ¡Cuánto tiempo! (It's been so long!) SILVINA Sí, hace mucho, ¿no?