jennamarie19 jennamarie19
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

A car rents for $40 per day plus 20¢ per mile. You are on a daily budget of $92. What mileage will allow you to stay within your budget?

Respuesta :

christinagreathouse8
christinagreathouse8 christinagreathouse8
  • 02-09-2021
if m is miles miles driven to stay within budget
given:
(daily budget) - (daily rental fee) =
+92+-+40+=+52+
$52 is left for milage cost
+52+%2F+.2++=+260+ (dollars)/(dollars/mile)
A maximum of 260 miles/day driven will allow you to stay within budget
(so the answer is 260 miles/day)
Answer Link

Otras preguntas

essay about discipline ​
Please help me it’s urgent thank
Lexi has $80 to spend on an ice cream treat each week. If she spends $4 on ice cream per week, the function C(x)=80−4x C ( x ) = 80 - 4 x represents how much ic
Which nuclear process does the model illustrate
NEED help Quick please it is GEO
if two people agree to pay half of the bills each month and client a pays $488 and client b pays $294 how much is owed to client a
who was the first black man to fight for ww2​
plz help im almost done but this is highly difficult
Please help me it’s urgent thank
The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o