jaelynns5
jaelynns5 jaelynns5
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 4 pints of raspberries for $12.00 How much dollars for 1 pint?


No websites pls

Respuesta :

25villanueva94
25villanueva94 25villanueva94
  • 01-10-2021

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

You know this because 12 divided by 4 is 3.

Answer Link

Otras preguntas

What position would be the highest in a company's hierarchy? A: director of finance B: finance manager C: accountant D: finance administrative assistant
Can you draw a free body diagram of this for me?
Find a two-digit number such that three times the tens digit is 2 less than twice the units digit, and twice the number is 20 greater than the number obtained
In the relationship between number of towers and number of customers proportional? Explain
List FIVE challenges James Cook faced on his drive north.
A saltwater aquarium can be used to model the ocean. What is one limitationof this model of the ocean?A. Freshwater fish cannot live in the aquariumB. The model
I need to find the easiest way to learn how to divide fractions and mixed fractions. I also don't get how to simplify.
List FIVE challenges James Cook faced on his drive north.
A rectangle has a length of 26 inches and a width of 14 inches. If 1 inch = 2.54 centimeters, find the area of the rectangle in centimeters. Round the answer to
Can anyone help me? A triangle has vertices at A(3,4), B(-3,2), C(-1,-4). Is the triangle a right triangle? Explain.